پرینت
#٣٣۴
بازدید: ٨٨
98/09/16 شنبه 10:02

مصطفی عرب فرماندار شازند در گفتگوی اختصاصی با نامه امیر : افزایش تعامل با مردم برای توسعه شازند مورد توجه است

:مصطفی عرب فرماندار شازند در گفتگوی اختصاصی با نامه امیر

افزایش تعامل با مردم برای توسعه شازند مورد توجه است 

نگاه و رویکرد تعاملی و استفاده از ظرفیت های همه بخش های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی در کنار هم را یکی از برنامه های اصلی عنوان می کند که برای انجام اقدامات موثر در مسیر توسعه همه جانبه شهرستان شازند و رفع مشکلات ، مورد توجه بوده و هست . معتقد است هیچ گونه شکاف و فاصله ای بین مردم شهرستان شازند و اراک به عنوان مرکز استان وجود ندارد ؛ هرچند برخی سیاسیون و جریان ها با مطرح کردن مباحث منطقه ای و تقسیمات کشوری و یا عوارض آلایندگی ، سعی در عینیت دادن به چنین تصوری داشته اند ، اما هیچ گاه این نگاه در میان مردم و مدیران دو شهر شازند و اراک وجود نداشته و ندارد و ارتباط مثبت و مناسبی نیز برقرار است.

اینها بخشی از گفتگوی ما با مدیر ارشد دولت تدبیر و امید در شهرستان شازند است که مورد تاکید قرار گرفت . قریب به یک و نیم سال پیش با حکم وزیر کشور ، مصطفی عرب به عنوان فرماندار شازند معرفی شد و سکان هدایت مهمترین مجموعه سیاستگذار و راهبر در این شهرستان به او سپرده شد. رتبه برتر فرمانداری شازند در استان مرکزی بر اساس ارزیابی وزارت کشور و با توجه به شاخص های مورد نظر ، یکی از دستاوردهای مهمی است که می تواند گویای ارزیابی مثبت از عملکرد وی طی مدت حضور در این جایگاه و به عهده گرفتن مسئولیت به عنوان فرماندار این شهرستان باشد . در همین خصوص طی گفتگوی اختصاصی با فرماندار شازند به بررسی اقدامات انجام شده ، برنامه های پیش رو و همچنین دیدگاه های وی در خصوص برخی مباحث مربوط به این شهرستان پرداختیم که در ادامه این گزارش می خوانید .

* حمایت و کمک به احیای واحدهای تولیدی و صنعتی فعال و نیمه فعال / پرداخت بالغ بر 300 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی

فرماندار شازند در گفتگو با نامه امیر با اشاره به تعامل و هماهنگی ایجاد شده بین بخش های اجرایی و نهادهای مردمی در این شهرستان تاکید کرد : طی این مدت تلاش شده تا از یک سو هماهنگی بیشتری بین همه دستگاه های اجرایی دولتی و ارکان شهرستان چون ائمه جمعه ، شوراها ، شهرداری ها ، بخشداری و دهیاری ها و از سوی دیگر تشکل ها ، احزاب و فعالان عرصه های مختلف ایجاد شود تا روند پیگیری و انجام امور به درستی پیش رود . در طی این مسیر ، تعامل مطلوب و منطقی نیز با نماینده مردم شازند در مجلس به منظور پیگیری حل مشکلات این شهرستان و همچنین ارتباط و هماهنگی مناسبی با مجموعه مدیران استان و در راس آن استاندار مرکزی و معاونین ، وجود داشته و دارد .

مصطفی عرب این نگاه و رویکرد را یکی از عوامل کسب رتبه برتر فرمانداری شازند در استان که بر اساس ارزیابی وزارت کشور و با توجه به شاخص های مختلف مورد نظر صورت گرفته دانست .

وی با اشاره به حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در راستای حفظ و صیانت از وضعیت موجود ، از ایجاد حدود 700 اشتغال جدید در صنایع بزرگ و متوسط این شهرستان طی سه سال گذشته خبر داد و بیان کرد : کمک به احیای واحدهای تولیدی و صنعتی نیمه فعال و راکد نیز از برنامه های دیگر طی این مدت بوده که به عنوان نمونه شرکت مالگا را می توان نام برد.

عرب اضافه کرد : برنامه و سیاست حمایتی در این راستا تسهیل در صدور مجوزها ، واگذاری زمین ، ارائه تسهیلات رونق تولید و رفع موانع پیش روی اجرای طرح های توسعه و سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد ، که احداث چندین واحد تولیدی و صنعتی جدید چون پتروشیمی الوند و یک واحد تولید مواد بهداشتی و شوینده در شهرک صنعتی بازنه از آن جمله است و بخشی از مراحل کار نیز انجام شده است که با راه اندازی این واحدها بیش از 500 اشتغال جدید در بخش صنعت ایجاد خواهد شد .

فرماندار شازند در خصوص طرح اشتغال پایدار روستایی به پرداخت بالغ بر 300 میلیارد ریال تسهیلات در قالب این طرح اشاره کرد و افزود : این تسهیلات به حدود 70 طرح مربوط به بخش های گردشگری ، صنعت ، معدن و کشاورزی اختصاص یافته و اشتغال حدود 500 نفر را به همراه داشته است.

*اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود 3 هزار نفر با احیای کارخانه قند شازند / واگذاری سهام به شهرداری و دهیاری ها

آخرین پیگیری و اقدامات انجام شده برای احیای کارخانه قند شازند به عنوان یکی از قدیمی ترین واحدهای صنعتی و برند شهرستان شازند ، موضوع دیگری بود که عرب در این خصوص تصریح کرد : درباره بحث واگذاری سهام این مجموعه به شهرداری و دهیاری ها « به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی » با بنیاد مستعضعفان به توافق رسیده ایم و تنها برخی اختلاف نظرها در خصوص قیمت و نحوه پرداخت وجود دارد ، که با حمایت استاندار و نماینده مردم شازند در حال پیگیری این موضوع هستیم. ضمن اینکه طبق مصوبه شورای توسعه و برنامه ریزی استان ، اجازه تغییر کاربری به این واحد داده نخواهد شد .

وی با تاکید به اینکه فعالیت مجدد این کارخانه اشتغال مستقیم حدود 500 و غیرمستقیم برای 2- 3 هزار نفر را به دنبال دارد و نقش مهمی در توسعه اقتصادی شهرستان شازند و کمک به کاهش نرخ بیکاری خواهد داشت ، ادامه داد : با توجه به ظرفیت های قانونی و ساز و کارهایی که در تشکیل و نحوه فعالیت شرکت های تعاونی توسعه و عمران وجود دارد ، یک راهکار مناسب برای واگذاری سهام کارخانه قند به مردم و نهادهای غیردولتی می باشد .

به گفته فرماندار شازند نرخ بیکاری این شهرستان با جمعیت حدود 120 هزار نفر ، بر اساس سرشماری سال 1395 حدود 11.2 درصد است و بالاترین نرخ را پس از شهرهای اراک و خمین دارد که با توجه به اقدامات انجام شده طی سالهای اخیر در بخش اقتصادی و توسعه اشتغال ، تک رقمی شدن آن در پایان سال آتی قابل پیش بینی است.

*احیا و توسعه ظرفیت های گردشگری شهرستان شازند و توجه ویژه به بخش کشاورزی

عرب در بخش دیگری از صحبت های خود به بیان ظرفیت های شهرستان شازند در حوزه کشاورزی و گردشگری پرداخت و با اشاره به رتبه برتر این شهرستان در تولید بسیاری از محصولات زراعی ، باغی و دامی اظهار کرد : حمایت از توسعه آبیاری مکانیزه و قطره ای ، کشت گلخانه ای ، یکپارچه سازی اراضی ، کمک به احداث واحدهای صنایع تبدیلی ، انبار و سردخانه نگهداری محصولات و... از برنامه هایی است که در این مدت مورد توجه بوده و بخشی از آن انجام شده و یا در حال انجام است. همچنین از طرح های مربوط به کشت گیاهان دارویی نیز حمایت های ویژه صورت می گیرد. در این راستا ایجاد 5 واحد جدید و مدرن پرورش ماهی ، یک واحد تولید خوراک دام ، 3 واحد تولید محصولات گلخانه ای ، 2 واحد سردخانه ، 3 واحد تولید آبمیوه و... از مهمترین اقدامات طی سال گذشته و امسال می باشد .

وی شازند را شهرستان سراب ها و دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه گردشگری عنوان کرد و گفت : احداث مجموعه های بوم گردی با مشارکت بخش خصوصی یکی از برنامه های مهم این بخش می باشد که تاکنون دو مورد احداث و افزایش آن به حداقل 10 مورد نیز در دستور کار قرار دارد . همچنین پیگیری احیا و توسعه دریاچه کوکبیه با ویژگی های منحصر به فرد به عنوان منطقه نمونه گردشگری نیز به جد در حال انجام است.

* برگزاری 37 عنوان برنامه ابتکاری به منظور افزایش نشاط اجتماعی

نماینده عالی دولت در شهرستان شازند در ادامه این گفتگو در خصوص اقدامات و برنامه های حوزه اجتماعی و فرهنگی ، به این موضوع که برنامه ریزی مدون و بلندمدت لازمه انجام اقدامات موثر در زمینه فرهنگی و اجتماعی است که زیربنای توسعه پایدار و همه جانبه محسوب می شود ، تاکید کرد و با اشاره به کاهش نرخ طلاق و آمار اعتیاد، سرقت و به طور کلی آسیب های اجتماعی در سال گذشته ادامه داد : مهمترین برنامه در حوزه اجتماعی و فرهنگی را می توان اجرای سند جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و به خصوص در روستاها دانست که به عنوان برنامه وزارت کشور تهیه و به استان ها ابلاغ شده و در حال پیگیری و انجام است.

عرب برگزاری برنامه های متنوع و متناسب با مطالبه عمومی در زمینه نشاط اجتماعی را از دیگر فعالیت های مورد نظر فرمانداری و مجموعه دستگاه های اجرایی این حوزه نام برد و بیان کرد : بیش از 37 عنوان برنامه با رویکرد ابتکاری طی این مدت در شهرستان شازند برگزار شده که برخی از آنها چون جشنواره ماهیگیری در سد هندودر ، 15 برنامه کنسرت و جنگ شادی ، جشنواره پیاده روی صبح و نشاط ، جشنواره عسل و... برای اولین بار برگزار شده است . همچنین برگزاری حدود 20 یادواره شهدا و ساماندهی گلزار شهدا با کمک شهرداری و دهیاری ها نیز از دیگر برنامه های اجتماعی و فرهنگی بوده است .

وی به موضوع نقش سازمان های مردم نهاد در توسعه پایدار اشاره کرد و افزود : ایجاد 5 تشکل جدید در حوزه اجتماعی و همچنین اختصاص مکانی به عنوان خانه تشکلها که برای اولین بار در بین شهرستان های استان انجام شده و به زودی افتتاح خواهد شد ، از جمله فعالیت ها در این خصوص می باشد.

*شروع ایمن سازی و تعریض محور شازند به ازنا « جاده مرگ » / اجرای بزرگترین پروژه عمرانی زیرساختی استان در شهرستان شازند

اقدامات انجام شده در حوزه عمران شهری و روستایی ، عنوان بخش دیگری از صحبت های فرماندار شازند بود که در خصوص پروژه محور شازند به ازنا با توجه به آمار بالای وقوع حوادث جاده ای ، از تخصیص حدود 120 میلیارد تومان اعتبار برای ایمن سازی و تعریض این مسیر خبر داد و اولویت نخست را حوزه راه عنوان کرد و افزود : با پیگیری های استاندار و نماینده مردم شازند در مجلس ، اکنون پیمانکار این پروژه نیز انتخاب شده و عملیات اجرایی آغاز شده و در حال انجام است . همچنین 47 کیلومتر از پروژه ملی بزرگراه شمال - جنوب که از استان مرکزی و کنارگذر اراک و شهرستان شازند عبور می کند ، به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی زیرساختی استان در شهرستان شازند در حال اجرا می باشد. با اجرای این پروژه بخش مهمی از شهرستان به خصوص شهرهای شازند ، آستانه و سربند از بن بست خارج می شود و در مسیر توسعه بیشتر قرار خواهد گرفت.

عرب به ابلاغ و تخصیص حدود 5 میلیارد تومان اعتبار به حدود 50 روستای فاقد دهیاری پس از سالها اشاره کرد و ادامه داد : امسال 32 پروژه در قالب زیرسازی ، آسفالت ، جدولگذاری و... در این روستاها شروع شده و در حال انجام می باشد.

آغاز عملیات اجرایی و تخصیص اعتبار طرح آبرسانی به 46 روستای بخش سربند از سد کمال صالح که پس از سالها تاخیر اجرا شده ؛ پیگیری و اختصاص بخشی از اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب شهر شازند و آستانه ، هزینه کرد حدود 30 میلیارد تومان اعتبار در بخش پروژه های عمران روستایی ، اجرای 7 کیلومتر از محور شازند به خمین ، احداث 10 خانه ورزش روستایی و... از دیگر اقداماتی بود که فرماندار شازند به آن اشاره کرد.

وی در خصوص عملکرد مدیریت بحران شهرستان در بارش های فروردین ماه و وقوع سیل در برخی استان های کشور گفت : میانگین بارش حدود 960 میلی متر ، شرایط خاصی را در شهرستان ایجاد کرد که با همکاری همه بخش ها و دستگاه های مربوطه مشکل خاصی اتفاق نیفتاد ؛ ضمن اینکه مجوز ساخت و بازسازی حدود 700 واحد مسکونی قدیمی و خشت گلی آسیب دیده از سیل نیز اخذ و تسهیلات و کمک های بلاعوض مناسبی در نظر گرفته شد.

*تجارب ناموفق گذشته ، دلیل مخالفت با خصوصی سازی پالایشگاه شازند

بحث پرداخت عوارض آلایندگی توسط صنایع بزرگ فعال در شهرستان شازند ، موضوع دیگری بود که عرب در پاسخ به این پرسش به ضرورت انجام یک بررسی علمی و کارشناسی دقیق برای مشخص شدن میزان تاثیر و آلایندگی ناشی از فعالیت صنایعی چون پتروشیمی و پالایشگاه بر شهر اراک تاکید کرد و افزود : پس از این می توان سهم شهر اراک را از عوارض آلایندگی مطابق با شاخص هایی چون فاصله مکانی و به خصوص آلودگی آب ، خاک ، هوا و حتی بوی ناشی از مواد آلاینده و دیگر عوامل تعیین نمود .

فرماندار شازند متذکر شد : با توجه به بالا بودن میزان برداشت آب صنایع از دشت شازند و کیفیت و اثرگذاری آن بر منابع آب زیرزمینی ، قطعا بایست اجرای طرح های جایگزین و ارائه راهکار جهت کاهش میزان برداشت ، مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

وی تاکید کرد : ذات فعالیت بخش صنعت به نوعی با خود آلایندگی به همراه دارد و این واحدها نیز به سبب برداشت از منابع آب دشت شازند و دیگر فعالیت ها همراه با اثراتی بر آلایندگی هوا ، خاک و حتی مسیر تردد در اطراف این صنایع هستند ؛ قطعا مسئله ای که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد ، انجام مسئولیت های اجتماعی و مشارکت در برنامه ها و امور فرهنگی است که یکی از آنها تعهد شرکت پتروشیمی برای احداث بیمارستان شازند بر اساس مصوبه مجمع عمومی و کلنگ زنی با حضور وزیر بهداشت و مسئولین مربوطه است که هنوز به آن عمل نشده ؛ علاوه بر این پیشنهاد احداث باشگاه فرهنگی ورزشی شهر شازند با مشارکت صنایع نیز از سوی فرمانداری مطرح شده و در حال پیگیری می باشد.

فرماندار شازند در ارتباط با خصوصی سازی پالایشگاه شازند که اخیرا مطرح شده و با اعلام موضع و مخالفت مسئولان استان و نماینده شهرستان شازند نیز همراه بوده ، تصریح کرد : هر چند این اقدام در راستای سیاست های اصل 44 قانون اساسی است ، اما دلیل مخالفت بنده ، استاندار ، نماینده ولی فقیه و نماینده مجلس ، تجارب ناموفق بسیاری است که از گذشته وجود دارد و صنایع استان و کشور را با مشکلات متعدد مواجه ساخته و به دلیل اهمیت و نقش این واحد صنعتی در اشتغال و تولید محصولات استراتژیک ، در شرایط فعلی زمان مناسبی برای این اقدام نیست ؛ ضمن اینکه در صورت تصمیم دولت برای انجام آن نیز درباره فرآیند واگذاری قطعا باید نظرات مسئولان استان مورد توجه قرار گیرد ، تا مشکلات گذشته تکرار نشود.

*بازگشت به روستا و مهاجرت معکوس به شهرستان شازند

وی با اشاره به ساخت واحدهای متعدد و جدید در روستاهای این شهرستان طی سالهای گذشته ادامه داد : خوشبختانه با روند مهاجرت معکوس در شهرستان شازند مواجه هستیم که نقش مهمی در توسعه اقتصادی و رونق گردشگری دارد و همزمان با این اتفاق ، بستر و زمینه مناسب با انجام اقدامات عمرانی ، بهداشتی و خدماتی در روستاها ایجاد شده است.

* تلاش برای برگزاری انتخابات قانونمند ، شفاف و همراه با مشارکت حداکثری

عرب در بخش پایانی این گفتگو با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه سال جاری و آغاز فرآیند ثبت نام کاندیداها از 10 آذرماه ، به فراهم نمودن بستر مناسب برای برگزاری انتخابات قانونمند ، شفاف و همراه با مشارکت حداکثری مردم تاکید کرد و گفت : مجموعه فرمانداری به عنوان مجری و برگزار کننده انتخابات ، قطعا اصل اخلاق مداری ، امانت داری و بی طرفی را مورد نظر خواهد داشت و امیدواریم فضا و شرایط به گونه ای باشد که امکان حضور همه تفکرات و جریان های سیاسی و افراد دارای توانمندی لازم در این انتخابات فراهم شود و مردم هم به رغم همه مشکلات کنونی ، مشارکت مطلوب داشته و کاندیدای مورد نظر خود را با نگاه به واقعیت ها و نه وعده های غیرعملی انتخاب کنند .ضمن اینکه نقش تشکل ها و احزاب سیاسی در فرآیند برگزاری این انتخابات نیز بسیار مهم می باشد و بایست پاسخگوی انتظارات باشند.

فرماندار شازند همچنین رعایت اخلاق از سوی داوطلبین و فعالیت در چارچوب قانون را یادآور شد و ادامه داد : تاکید بر انجام وظایف قانونی نمایندگان و عدم بیان وعده های غیرعملی و خارج از چارچوب قانون نیز باید مد نظر داوطلبین و مردم باشد.

 

مصاحبه : زهرا نصیری 

عکس : شیدا کوچه باغی

SecImgSes
تمام حقوق محفوظ و متعلق به نامه امير می باشد ©
طراحی سایت و سئو توسط ضابط