پرینت
#٣٠۵
بازدید: ١۵۵
98/05/01 سه شنبه 12:57

مدیرانی که اعتقاد به سیاستهای دولت ندارند جایگاهشان غصبی است

اکرمی معاون سیاسی استانداری مرکزی در گفتگوی اختصاصی با نامه امیر :

مدیرانی که اعتقاد به سیاستهای دولت ندارند جایگاهشان غصبی است

 

دقیقا شش ماه از انتصاب بهروز اکرمی معاون سیاسی امنیتی و امور اجتماعی استانداری مرکزی می گذرد معاونی که اصالتا اهل هرمزگان می باشد و سوابق مختلفی را در کارنامه کاری خود دارد و با تجربه فراوان در فعالیتهای مختلف اجرایی از جمله معاونت سیاسی استانداری هرمزگان ، فرمانداری قشم ، فرمانداری بندرلنگه ، فرمانداری بندرعباس ، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان و مشاور شهردار بندرعباس به استان مرکزی وارد شده است .

نامه امیر در گفتگویی اختصاصی با وی در مورد مسائل و اقدامات انجام شده در این دوره شش ماهه در استان مرکزی  پرداخته است که آنچه در زیر می خوانید ماحصل گفتگوی یک ساعته با وی می باشد .

*در مورد بحث جدایی دوشهرستان از استان مرکزی که توسط نمایندگان استانهای همجوار مطرح شده است چه نظری دارید و چه اقداماتی برای مقابله با این جدایی خواهید داشت ؟

- دوستان نماینده می توانند راجع به موارد مختلف اظهار نظر کنند و فعلا بنای ما بر سکوت است ولی جای هیچ نگرانی نیست و باز هم تأکید می کنم جای هیچ نگرانی نیست

* در خصوص تغییرات مدیریتی نظر شما چیست و چه ملاکهایی برای انجام این تغییرات دارید ؟

- پستهای مدیریتی یک شرایط احراز دارد و مدیر معرفی شده باید شرایط را داشته باشد تا بتواند به عنوان مدیر معرفی شود ولی برای ادامه مدیریت باید این شرایط را حفظ و تقویت نماید و بعد از انتصاب نیز به منظور بررسی شرایط دائم مورد رصد واقع می شود ولی آنچه مهم است کارایی یک مدیر در آن جایگاه است که مدیر بتواند کارایی لازم را در پست سازمانی داشته باشد همچنین معتقدم که مدیر باید با سیساتهای دولت همراه و هم نظر باشد

* بنا بر صحبتهای شما ، همراهی با دولت برای احراز مدیریت یک شرط لازم است ؟

- یقیناً . مگر می شود کسی مدیر دولتی باشد و به سیاستهای دولت اعتقاد نداشته باشد ؟! و اگر چنین مواردی وجود داشته باشد یقینا در ادامه کار وی تجدید نظر خواهد شد .

به نظر من اگر مدیر دولتی به سیاستهای دولت اعتقاد نداشته باشد از نظر من آن جایگاه غصبی است و این موضوع به این دولت و آن دولت ربطی ندارد و در همه دولتها وجود دارد و مدیر باید شجاعت داشته باشد اگر اعتقاد به سیاستهای دولت ندارد پست را نپذیرد و کسی هم که منصوب می کند باید این موضوع را به خوبی مد نظر داشته باشد و علاوه بر صلاحیتهای عمومی مدنظر پست مدیریتی باید همراستایی با سیاستهای دولت را لحاظ نماید .

*وضعیت کارگری استان را با توجه به اینکه استان مرکزی یک استان کارگری است و شرکتهای بزرگ استان دچار مشکلات جدی هستند، در حال حاضر چطور ارزیابی می کنید ؟

- اینجا باید به استاندار مرکزی آقای آقازاده یک خداقوت بگویم که علیرغم صنعتی بودن استان مشکلات کارگری استان از زمان حضور ایشان در استان در پایین ترین سطح خود بوده است ما مشکلات کارگریمان خیلی نازل بوده است و عمده مشکلات کارگری استان نشئت گرفته از مسائل کلان اقتصادی کشور از قبیل تورم و رکود است و مشکل اصلی شرکتهای بزرگ ما در استان نداشتن سفارش کار است که این ناشی از رکود حاکم بر فضای اقتصادی کشور است .علی ایحال پیگیریهای جدی در این خصوص صورت گرفته و نشستهای زیادی با مدیران ارشد کشور صورت گرفته و بازدیدهای مفصلی از این شرکتها به عمل آمده و از نزدیک با کارگران این واحدها صحبت شده و مشکلات آنها شنیده شده است و چند محور را در خصوص کاهش مشکلات کارگری استان همزمان دنبال می کنیم اول اینکه مسئولین ارشد کشور را نسبت به این واحدها و مشکلاتشان حساس می کنیم یعنی هم طرح موضوع می کنیم هم پیشنهادات اجرایی برای برون رفت از موضوع را ارائه می کنیم . در استان هم یک سری اقدامات را انجام می دهیم و نشستهایی را با مدیران این واحدها داشتیم مبنی بر کاهش سایر هزینه های غیر پرسنلی تا بتوانند از محل کاهش این هزینه ها حقوق کارگران را پرداخت نمایند. حتی بنده و استاندار در پی این هستیم با دریافت سفارش کار برای این شرکتهایی مثل آذرآب و هپکو آنها را از مشکلاتشان دور سازیم .

من حیث المجموع علیرغم همه مکشلات موجود در صنایع ، مشکلات کارگری در استان بسیار کمتر از سایر نقاط کشور است و این ناشی از پیگیری مسئولین استان بویژه شخص آقای استاندار است .

*وضعیت بیکاری و اشتغال در استان چگونه است؟

- در کشور نرخ رسمی بیکاری داریم و یک بیکاری دیگر وجود دارد که در افکار عمومی خودش را نشان می دهد ولی نرخ رسمی بیکاری در استان ما وضعیت مناسبی نسبت به سایر استانهای کشور دارد و در حال حاضر در رتبه چهام کشور از حیث پایین بودن نرخ بیکاری را داریم و البته برخی از بیکاریهای موجود در استان نیز ناشی از فضای اقتصادی حاکم بر کلان کشور است که به استان نیز سرایت کرده است . در استان هم تلاش بر این است که نرخ بیکاری را مجددا کاهش دهیم

* چه برنامه ای برای بکارگیری نیروهای بومی در استان دارید ؟

- در حال ارزیابی علمی در استان هستیم تا ببینیم بنگاههای بزرگ اقتصادی استان چه سهمی از نیروی کار استان را جذب کرده اند و چه تعدادی از خارج استان جذب کرده اند و زمانی که این نتایج استخراج شد منتشر خواهد شد و اقدامات متناسب با آن در نظر گرفته خواهد شد .

*با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات فضای انتخاباتی استان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

-فضای انتخاباتی دائم رصد می شود و فعالیت کاندیداهای احتمالی در شهرستانها رصد می شود و تمام فعالیتها مستند سازی می شود و بعد از ثبت نام فعالیتها تمام کاندیداها بررسی خواهد شد . ضمن اینکه فضای انتخاباتی استان در حال حاضر خوب و مثبت ارزیابی می شود و جو فعالی در حوزه های انتخاباتی مشاهده می شود .

*تا زمان انتخابات آیا تغییری در فرمانداران شاهد خواهیم بود ؟

-خیر . طبق نظر و دستور وزیر محترم کشور پرونده تغییرات فرمانداران بسته شده است . مگر اینکه مشکل خاصی رخ دهد و یا در شرایط خاص مجبور به تغییرات باشیم که حتی ممکن است در آن شرایط در شب انتخابات هم فرماندار شهرستانی را تغییر دهیم .

* در حوزه مدیرکل سیاسی استانداری طی یکسال اخیر شاهد تغییراتی بودیم، ملاکهای شما برای یک مدیرکل سیاسی خوب برای استان چیست ؟

-مدیرکل سیاسی با 12 فرماندار در ارتباط هست بنابراین باید به سیاستهای دولت باور داشته باشد و هم در همان راستا حرکت کند و نکته بعدی باید تجربه کافی در این حوزه داشته باشد و بتواند با فرمانداران و بخشداران به خوبی همراهی کند و همراهی با دولت و تجربه کار با فرمانداران را داشته باشد و دقیقا بنای بخشنامه وزیر و نظر استاندار و بنده بر این است که از بدنه وزارت کشور انتخاب شود .

*خانه سازمانهای مردم نهاد را چگونه ارزیابی می کنید ؟

- یک اصل باور بنده است که هیچ سازمان مردم نهادی حق فعالیت سیاسی ندارد و اگر کسی می خواهد فعالیت سیاسی بکند در قالب احزاب می تواند به فعالیت سیاسی بپردازد و سمن ها به هیچ وجه جای فعالیت سیاسی نیستند و فقط باید فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی انجام بدهند و سمن ها می توانند کارهای خوبی انجام دهند و بنده در همه جلسات توصیه کردم دو سمن به فراخور موضوعات مطرح شده در جلسه شرکت کنند و بنای بنده تقویت سمن ها و خانه سمن ها و گسترش فعالیت آنها در چارچوب قانون است

*چه رفتاری با سمنهایی که فعالیت سیاسی می کنند خواهید داشت ؟

- حتما پرونده آنان در هیئت نظارت استان مورد بررسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت و برخورد لازم با آنان صورت خواهد گرفت

*بحث نشاط اجتماعی در استان را چگونه ارزیابی می کنید و آیا فقط نشاط اجتماعی در کنسرتها است ؟

-نشاط اجتماعی واقعی و عینی زمانی است که مردم احساس رضایت کنند از ادارات و سازمانها و همسایه و کاسب و ...

اصل نشاط اجتماعی به رضایتمندی برمی گردد ما در راستای کسب رضایت مردم باید شرایطی را فراهم کنیم که کار مردم در سازمانها و ادارات به درستی انجام شود همچنین جوانان هم حق دارند انرژی خود را در شرایط مساعد و مثبت تخلیه کنند و کنسرت یکی از مظاهر نشاط اجتماعی است ولی همه جشنواره ها و مسابقات و سایر مواردی که می تواند منجر به نشاط شود مد نظر باشد .

نشاط اجتماعی یک پازل است که باید به تمام قطعات آن توجه شود نباید فقط به یک قطعه توجه کرد و از سایر قطعات این پازل غافل شد . پازل نشاط اجتماعی وقتی کامل می شود که همه قطعات آن مورد توجه قرار گیرد و به خوبی و درستی در کنار هم قرار گیرند . رضایتمندی مردم از دستگاههای حاکمیتی و دولت ، کنسرت ، تلاوت قران و برگزاری جشنواره ها و ... همگی قطعات این پازل هستند که باید مورد توجه قرار گیرند . زمینه سازی تفریحات سالم در شهر اراک هم یکی از مواردی است که باید مد نظر باشد.

سمن ها در حوزه نشاط اجتماعی می توانند فعال باشند و نقش موثری در این حوزه می توانند ایفا کنند . نهادهای فرهنگی و علمی باید یک مقدار کار ترویجی در خصوص نشاط فرهنگی انجام بدهند و چهره درستی از نشاط اجتماعی در جامعه تبیین کنند .

یکی دیگر از موارد نشاط اجتماعی گسترده کردن تعاملات اجتماعی است که باید در این زمینه فعالیت کرد که متأسفانه این تعاملات و رفت و آمدها در جامعه امروز بسیار کمرنگ شده که باید احیا شود

*صحبت آقای استاندار مبنی بر نارضایتی مردم از سه قوه آیا یک زنگ خطر محسوب نمی شود ؟

- اینکه عده ای از وضعیت پیشبرد کارشان در ادارات ناراضی هستند قابل انکار نیست و اینکه حتی یک درصد مردم هم ناراضی باشند اصلا مطلوب نیست چه رسد به رقمهای بالاتر . البته برخی از نارضایتی ها وابسته به شرایط اقتصادی جامعه است و بخشی هم مربوط به برخورد کارکنان و مدیران دستگاههای اجرایی در همه مجموعه های حاکمیتی است . کارکنان دستگاهها باید آموزش لازم در برخورد با مردم را ببینند و در عمل این آموزشها را پیاده کنند . مردم صاحب این مملکت و انقلاب هستند و باید خدمتگزار مردم باشیم . مگر خدمتگزار می تواند به ارباب خود جواب سربالا بدهد ؟ اگر این موضوع در بین کارکنان دولت نهادینه شود که مسئولین خدمتگزار مردم هستند قطعا این مشکلات کاهش می یابد .

*توجه به ورزش در دو جنبه عمومی و قهرمانی و بحث تیم آلومینیوم و حضور شما در هیئت مدیره باشگاه آلومینیوم که این روزها مطرح شده است را چگونه ارزیابی می کنید ؟

-حضور بنده در هیئت مدیره آلومینیوم از اساس رد شده است و این حرفها فقط شایعه ای بیش نیست . در خصوص ورزش باید گفت که یکی از جنبه های نشاط اجتماعی در بحث ورزش متبلور است چه حرفه ای چه آماتور و قطعا فوتبال آلومینیوم یا والیبال شهروند و هندبال و ... زمینه بروز استعدادهای شهر است و همه باید به آن کمک کنیم  . بنگاههای اقتصادی استان یکی از راههای ایفای مسئولیت اجتماعیشان حضور و کمک به ورزش است و باید به ورزش کمک جدی کنند اینجا بحث خواهش نیست بلکه وظیفه بنگاههای اقتصادی استان است که باید در این زمینه ورود کنند و یار ورزش استان باشند .

از سوی دیگر هم نباید فقط ورزش را در جنبه قهرمانی دید بلکه اداره کل ورزش و جوانان استان باید برنامه جدی برای حضور عامه مردم در زمینه ورزشهای همگانی داشته باشد چون عدم تحرک با بیماریهای غیرواگیر رابطه مستقیم دارد و در این زمینه نمی توان با زور و بخشنامه مردم را به ورزش اجبار کرد بلکه ما باید بستر لازم برای فعالیتهای ورزش همگانی را فراهم کنیم و این موضوع در ذهن مردم نهادینه شود که همانگونه که به غذا نیاز داریم به ورزش هم نیاز داریم.

یکی از کارهایی که در راستای بستر سازی برای ایجاد نشاط اجتماعی و توسعه ورزش همگانی صورت گرفت افزایش ساعت کاری پارک بانوان و اختصاص کامل این پارک به بانوان بود و روز جمعه که قرار بود این پارک در اختیار خانواده ها باشد هم اینک در اختیار بانوان است و می توانند هفت روز هفته بانوان از این پارک استفاده کنند 

*درخصوص تخریبهای فضای مجازی و با توجه به اینکه گفته می شود پرونده کانال کلانتر به دادگاه ارسال شده است چرا هنوز فعالیت این کانال ادامه دارد ؟

-فضای مجازی غیرقابل کنترل است ولی پلیس اقدامات خودش را انجام داده و به دادگاه معرفی شده و برخوردهای قانونی صورت گرفته و این غیرقابل کنترل بودنش باعث این مشکلات است و باید افکار عمومی به این باور برسند که فضای مجازی مرجع مناسبی برای تصمیم گیری نیست که تقریباً چنین چیزی در حال وقوع است و مردم دارند به این باور می رسند که هر چیزی از فضای مجازی قابل باور نیست و نباید تصمیمات اساسی خود را بر مبنای فضای مجازی گرفت .

*در خصوص فعالیت کمیته رسانه در استان آیا برنامه ای دارید ؟

-کسانی که در این شرایط سخت کار مطبوعاتی می کنند آدمهای علاقه مندی هستند و باید قدر زحمات این عزیزان را دانست و به زودی تا قبل از روز خبرنگار جلسه کمیته رسانه تشکیل خواهد شد و مشکلات رسانه های استان را با حضور کارشناسان و صاحب نظران این حوزه بررسی خواهیم کرد .

*چالش امینیتی در استان وجود دارد یا خیر؟

- استان مرکزی یکی از استانهای امن کشور است و چالش امنیتی خاصی نداریم و فقط نزاعهای فردی و جمعی در استان یک مقدار بالاست که زیبنده مردم نیست و امیدواریم میزان دعوا و پرخاشگری در استان کاهش یابد

*نکته خاصی اگر دارید بفرمایید

-روز سه شنبه برای من روز ملاقات مردمی در نظر گرفته شده است و بسیار لذت بخش است چون مردم می توانند بدون واسطه با من حرفهایشان را در میان بگذارند و بخش زیادی از اطلاعات خودم را از مردم و همین ملاقاتها دریافت می کنم و این به من کمک می کند . مسئولان باید با مردم و رسانه ها بیشتر گفتگو کنند این گفت و شنودها به همگرایی بیشتر بین مردم و مسئولین کمک می کند. مردم و مسئولین و رسانه سه ضلع همگرایی استان هستند و باید این روابط به جد تقویت شود . من همه مطبوعات را دوست خودم می دانم حتی دوستان مطبوعاتی که منتقد شخص بنده هستند . ضمن اینکه بنده با همه رسانه ها روابط خوبی دارم و از همین جا به همه کسانی که در حوزه رسانه فعالیت می کنند خداقوت عرض می کنم.

SecImgSes
تمام حقوق محفوظ و متعلق به نامه امير می باشد ©
طراحی سایت و سئو توسط ضابط